Założenie własnej działalności gospodarczej może wydawać się bardzo przerażającą opcją dla osób, które nie wiedzą, jak się do tego porządnie zabrać. Przygotowanie odpowiednich formularzy to nie wszystko, trzeba jeszcze dokładnie przemyśleć sprawy związane z rodzajem prowadzonej działalności, a także przygotować porządny biznes plan. Jak założyć firmę krok po kroku?
Pomysł na własną firmę
Pierwszym krokiem do założenia własnej firmy jest odpowiedni pomysł. Zanim jednak podejmie się kroki prowadzące do założenia własnej działalności, należy upewnić się, czy dany biznes na pewno wypali. Jak to przetestować? Podstawą jest sporządzenie dokładnego biznes planu, który pomoże zobrazować wszystkie wyliczenia i pozwoli przekonać się, czy dane założenia mają szansę się sprawdzić.
W biznes planie należy uwzględnić między innymi takie czynniki, jak:
- koszty prowadzenia działalności,
- koszty wynajmu powierzchni pod działalność,
- koszty szkolenia i zatrudnienia pracowników,
- konkurencję,
- koszty na marketing.
Przed założeniem firmy należy zadbać także o finanse. Wkład potrzeby na opłacenie pierwszych rachunków i zakup sprzętu to nie wszystko. Musisz sobie także zapewnić środki, które będą do Twojej dyspozycji w pierwszych miesiącach, kiedy Twoja firma dopiero się rozwija. Zdobycie takich dodatkowych pieniędzy nie jest proste. Na szczęście na etapie wyposażania firmy możesz skorzystać z wielu programów unijnych czy dofinansować z PUP, które pomogą Ci w zakupie potrzebnych do prowadzenia firmy rzeczy. Dzięki temu swoje oszczędności możesz przeznaczyć na coś innego.
Zobacz projekty logo i cennik
Zobacz projekty i cennikPrzed podjęciem czynności rejestracyjnych należy się także dowiedzieć, czy potrzebne będą koncesje i zezwolenia. Przykładem firm,w których takie są konieczne, są firmy transportowe albo bary, w których sprzedaje się alkohol.
Formalności przy zakładaniu firmy
Najpopularniejszymi sposobami prowadzenia własnej firmy jest jednoosobowa działalność gospodarcza oraz spółka cywilna. Od 2011 roku, kiedy funkcjonować zaczęła Centralna Ewidencja i Informacja Działalności Gospodarczej, zarówno jednoosobową działalność, jak i spółkę cywilną, można założyć przy pomocy jednego formularza. Druk CEIDG-1, bo o nim mowa, złożyć go można osobiście, za pomocą strony CEIDG lub wysłać pocztą. Najmniej kłopotliwe i nie wymagające dodatkowych czynności (takich jak podpis elektroniczny, podpis potwierdzony notarialnie czy profil zaufany CEIDG) jest osobiste złożenie druku w urzędzie gminy. Sam formularz jest prosty do uzupełnienia i nie sprawia większych kłopotów.
Centralna Ewidencja i Informacja Działalności Gospodarczej została założona z myślą o idei “jednego okienka”, oznacza to, że składając jeden formularz można wystąpić o:
- wpisanie do krajowego rejestru urzędowego podmiotów gospodarki narodowej REGON,
- zgłoszenie identyfikacyjne lub aktualizację numeru NIP,
- oświadczenie o wyborze formy opodatkowania,
- zgłoszenie lub zmianę zgłoszenia płatnika do ZUS,
- zgłoszenie do kontynuowania ubezpieczenia KRUS.
Zobacz projekty stron i cennik
Zobacz projekty i cennikJednakże druk ten nie załatwi za nas wszystkich formalności. Jeśli jako firma pragniesz skorzystać z rozliczenia VAT, musisz w odpowiednim Urzędzie Skarbowym zgłosić się jako płatnik podatku VAT na druku VAT-R. W przypadku spółki cywilnej należy dodatkowo pamiętać o uiszczeniu opłaty w wysokości 0,5% wkładu wspólników w terminie 14 dni od założenia spółki.
Koniecznie należy pamiętać o udaniu się do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, aby zgłosić się do ubezpieczenia. Druk CEIDG-1 zgłasza jedynie płatnika składek do ZUS, a nie do ubezpieczenia.