Strony internetowe UX Friendly – co to znaczy i jak to wdrożyć?

Dawniej tworzenie stron było prostsze, choć finalnie nie były one szczególnie urodziwe pod kątem wizualnym. Stronę od podstaw często budowała jedna osoba – grafik, koder i twórca tekstów w jednym, używając do tego Pajączka czy Notatnika i pisząc kolejne linijki kodu strony. Obecnie za stworzenie strony odpowiada zespół ekspertów. Powstały też terminy, które dla wielu stanowią zagadkę, np. UX. Czym zatem są i jak powstają strony internetowe UX Friendly?

Czym jest UX?

UX (ang. User Experience, użyteczność) to jeden z popularniejszych i ważniejszych trendów w branży, zwłaszcza na rynku e-commerce. W najprostszym tłumaczeniu, strony internetowe UX Friendly to witryny funkcjonalne, które ułatwiają odbiorcy obcowanie z daną witryną www. To z kolei zwiększa szansę, że odbiorca odwiedzający stronę na niej pozostanie i nie odejdzie do konkurencji. Strony internetowe UX to witryny o dobrze zbudowanej nawigacji, z przyciskami wykonywania akcji (CTA) czy inteligentną wyszukiwarką. Najważniejsze cechy UX to:

  • użyteczność
  • dostępność
  • atrakcyjność

Zobacz projekty stron i cennik

Zobacz projekty i cennik

Jak tworzyć strony internetowe UX Friendly?

Dobry UX wymaga od twórcy strony, aby w pierwszej kolejności poznał on potencjalnego odbiorcę. Następnie musi zbadać jego preferencje i dostosować funkcjonalność witryny do jego potrzeb. Nawet najpiękniejsza strona nie zachęci bowiem internauty do pozostania, jeżeli pojawią się problemy z nawigacją.

Dlatego na stronie stworzonej zgodnie z zasadami UX Friendly muszą znaleźć się rozwiązania technologiczne, które zaciekawią odbiorcę. Jeżeli to sklep internetowy, niezbędna jest również właściwie skonstruowana ścieżka zakupowa. Im strona jest bardziej zbieżna z oczekiwaniami i wymaganiami grupy docelowej, tym większa jest użyteczność strony (UX). Strony internetowe UX Friendly składają się z pięciu elementów „użyteczności”:

  • Nauczalność (learnability) – prostota wykonywania zadań przez użytkownika będącego pierwszy raz na stronie.
  • Skuteczność (efficiency) – łatwość wykonywania zadań przez użytkownika znającego interfejs strony.
  • Zapamiętywalność (memorability) – korzystanie ze strony przez użytkownika, który na nią wróci: czy będzie pamiętał, jak z niej korzystać, czy może musiał uczyć się wszystkiego od początku.
  • Błędy (errors) – błędy popełnione przez użytkownika w czasie realizacji zadań na stronie i zapobieganie strony w jej powstawaniu.
  • Satysfakcja (satisfaction) – sprawdzenie, czy strona jest przyjazna w odbiorze.

Jak sprawdzić, czy strona internetowa jest użyteczna?

Sprawdzenie strony internetowej na płaszczyźnie użyteczności zlecić można firmom o profilu badawczym lub specjalistom z Angels Advertising. Wówczas właściciel strony otrzyma raport użyteczności wraz z sugestiami do wdrożenia, które miałyby poprawić UX Friendly strony. Jeżeli ktoś broni się przed poniesieniem dodatkowych kosztów, które warto uwzględnić w swoim budżecie, skorzystać można z narzędzi do analityki webowej. Pomocne będzie na przykład Google Analytics i stosunek wyjść z danej podstrony, co może świadczyć o błędach w kwestii jej użyteczności.

Zawsze o pomoc i opinie poprosić można również samych odbiorców. Najlepiej przedstawiając im ankietę do wypełnienia w zamian za gratisy lub bonusy, co zawsze skłania do uczestnictwa w badaniu.

Podsumowując, zawsze warto dążyć do tego, aby tworzyć strony internetowe User Experience Friendly. Kluczem jest postawienie się po stronie odbiorcy, wchodząc w skórę użytkowników odwiedzających daną stronę www.