Rejestracja domeny – jak zarejestrować adres firmowej strony?

Rejestracja domeny jest niezbędna do tego, aby funkcjonować ze swoją witryną w sieci. Jeżeli to strona firmowa, z reguły wybór adresu rozpoczyna się od stworzenia nazwy firmy. Jeżeli nawet nie jest to jej pełna nazwa, to przynajmniej jej część lub marka. Jak zarejestrować domenę dla firmowej strony?

Czym jest domena?

Najprościej rzecz ujmując, domena to adres strony. Ważne, aby był on łatwy w zapamiętaniu i bez polskich znaków. Zdarza się, że popularne domeny o chwytliwych nazwach są już zarezerwowane. Dlatego wcześniej warto sprawdzić ich dostępność, do czego posłuży na przykład portal whois.net.

Jeżeli domena odpowiadająca nazwie firmy jest zajęta i zarezerwowano jej pochodne, warto pomyśleć nad domeną zawierającą kombinację jednego lub dwóch słów kluczowych ściśle powiązanych z działalnością firmy, np. mycietapicerki.pl. W ten sposób można wzmocnić pozycję strony w wynikach wyszukiwania Google. Zawsze w pierwszej kolejności należy jednak celować w adres będący nazwą lub częścią nazwy firmy, której będzie odpowiadać tworzona strona internetowa. Wówczas będzie ona wyglądać bardziej profesjonalnie, ale pod wyjątkiem, że w adresie nie znajdą się znaki specjalne i cyfry. Ewentualnie domena z polskimi znakami jest dobrym rozwiązaniem, jeżeli będzie kierować na główną stronę bez polskich znaków.

W przypadku, kiedy dany adres strony internetowej jest już zajęty, istnieje możliwość odkupienia go od właściciela. Jeśli nie zastrzegł on danych, interesant może znaleźć informacje o danych odbiorcy lub kontakt do operatora domeny.

Zobacz projekty stron i cennik

Zobacz projekty i cennik

Jak zarejestrować domenę?

Po znalezieniu interesującego i odpowiadającego firmie adresu rejestracja domeny odbywa się u wybranego operatora. Ewentualnie zająć się tym może wykonawca strony, np. Angels Advertising. Ceny takiej usługi są różne w zależności od rejestratorów domen, ale i ich końcówek, np. „.pl”, „.com” itd. Z reguły rejestracja za pierwszy rok jest o wiele tańsza niż jej przedłużenie. Zdarza się, że pierwsza rejestracja jest nawet w pełni darmowa. Dlatego ważne, aby sprawdzić ceny rejestracji na kolejny rok i następne lata.

Za odnowienie domeny na ogół płaci się bowiem rokrocznie. Najlepiej przed jej wygaśnięciem, co wykluczy sytuację, że ktoś podbierze firmie adres strony www. Zarezerwowany adres opłacić można również na dłuższy okres – dwa lata i więcej.

Niezależnie od operatora, u którego odbywa się rejestracja domeny, wykupiony adres jest własnością użytkownika. Właściciel w każdej chwili może przenieść domenę do innego operatora. Wystarczy do tego kod Authinfo, który udostępnić powinien obecny operator.

Przy okazji rejestracji domeny warto dodatkowo wykupić dla niej certyfikat SSL. Obecnie to standard, bez którego nie można na przykład prowadzić bezpiecznej sprzedaży internetowej. Ogólnie certyfikaty SSL świadczą o w pełni profesjonalnym podejściu i zastosowaniu najwyższych standardów bezpieczeństwa. Później, już po rejestracji domeny u operatora, wystarczy przekierować ją na wybrany serwer lub inny adres.

xx sekund
Google
5/5

Profesjonalizm i najwyższa jakość to cechy wyróżniające Angels Advertising a przy tym niewyczerpana kopalnia świetnych pomysłów...

Anna Dmochowska

Farmtrac Tractors Europe Sp. z o.o.

Google
5/5

Firma cechuje się wysokim profesjonalizmem i zaangażowaniem w wykonywane projekty. Kreatywność i indywidualne podejście...

Rafał Szwed

Restauracja JIRO

Google
5/5

Mieliśmy przyjemność skorzystać z usług Angels Advertising, której zleciliśmy stworzenie materiałów promocyjnych. Pracownicy firmy wykazali się...

Miłka Wasiak

IRKL Instytut Rozwoju Kapitału Ludzkiego