Prowadzenie własnej działalności gospodarczej nie zawsze jest najlepszym rozwiązaniem. Na szczęście istnieje kilka alternatyw, które pozwalają uniknąć zakładania własnej firmy.
Kiedy konieczne jest założenie działalności gospodarczej?
Pokrótce mówiąc, działalność gospodarcza powinna być zakładana w sytuacji, kiedy działalność wykonywana jest w sposób ciągły i zorganizowany. Niekoniecznie musi ona przynosić dochody. Istnieją jednak sytuacje, w których zakładanie działalności nie jest konieczne.
Z pewnością wiele osób ma wątpliwości co do sytuacji, w której sporadycznie zajmują się wytwarzaniem i sprzedażą, na przykład biżuterii. W takiej sytuacji wiele zależy od interpretacji konkretnego urzędu skarbowego. Z założenia jednak, jeśli wytwarzany biżuterię regularnie, z myślą o jej sprzedaży, powinniśmy założyć działalność gospodarczą. Jeśli jednak sporadycznie sprzedajemy biżuterię, która jest w naszym posiadaniu od co najmniej sześciu miesięcy (nawet jeśli wytworzyliśmy ją samodzielnie), zakładanie działalności nie jest konieczne. Podobnie sprawa wygląda w przypadku, kiedy sprzedajemy nasze stare ubrania czy książki.
Zobacz projekty logo i cennik
Zobacz projekty i cennikInkubatory przedsiębiorczości
Inkubatory przedsiębiorczości są instytucjami, które skupiają się na wspieraniu przedsiębiorczości. Pozwalają one założyć firmę “na próbę”, a powoływane są przez uczelnie wyższe, samorządy lub organizacje pozarządowe. Jak działa taki inkubator?
Osoba, która chce spróbować swoich sił, jako przedsiębiorca zazwyczaj musi uiścić comiesięczną, niewielką opłatę (o wiele mniejszą od składek na ZUS). Inkubator przedsiębiorczości działa jak swego rodzaju pośrednik i pozwala przedsiębiorcom korzystać ze swojej osobowości prawnej. Dzięki temu można wystawiać faktury VAT i podpisywać umowy z klientami, a jednocześnie nie trzeba zakładać własnej działalności gospodarczej. Inkubatory są doskonałym sposobem na wypróbowanie danego pomysłu.
Umowa o dzieło
Umowy o dzieło są doskonałą alternatywą dla działalności gospodarczej, chociaż często dochodzi do ich nadużywania. Czym jest umowa o dzieło? Krótko mówiąc jest to rodzaj umowy, w której wykonawca zobowiązuje się wykonać ustalone, łatwe do zweryfikowania dzieło, a zlecający zobowiązuje się za nie zapłacić. Od umowy nie odprowadza się składek na ubezpieczenie.
Dzieło może mieć zarówno charakter materialny (wykonanie stoły czy rzeźby), jak i niematerialny (poprawienie tłumaczenia, redakcja tekstu). Daje to szerokie możliwości jej wykorzystania. Umowa o dzieło może być zawarta także pomiędzy dwiema osobami fizycznymi. W tej sytuacji wykonawca dzieła musi pamiętać o rozliczeniu się z podatku we własnym zakresie, można to zrobić podczas składania deklaracji rocznej.
Zobacz projekty stron i cennik
Zobacz projekty i cennikEtat zamiast działalności gospodarczej?
Praca na etacie kłóci się z ideą szukania alternatyw dla działalności gospodarczej, ale w wielu przypadkach może być rozwiązaniem! Firmy coraz częściej stawiają na innowacyjność oraz indywidualny rozwój pracowników. Coraz więcej firm daje swoim pracownikom wolną rękę, a przy tym zapewnia stały dochód i odprowadzanie składek na ubezpieczenie. Jednakże firma, która zatrudnia stosującego innowacyjne rozwiązania pracownika, może zdecydować się na podpisanie umowy o zakazie konkurencji. Zgodnie z zapisaniu takiej umowy, pracownik nie będzie mógł zakładać własnej działalności przez określony czas. Jest to więc rozwiązanie ryzykowne i nie każdy się na to decyduje.