Jak przygotować promocje Black Friday i Cyber Monday?

Black Friday i Cyber Monday to dwa dni wielkich promocji. Do Europy przywędrowały one kilka lat temu i są szczególną okazją dla konsumentów, ale również sprzedawców, aby zaprezentować swoje produkty i usługi. Dwa dni, które w tym roku wypadają na przełomie listopada i grudnia pozwolą zwiększyć zyski ze sprzedaży, ale pod warunkiem, że sprzedawca odpowiednio przygotuje się do Black Friday i Cyber Monday.

Black Friday vs. Cyber Monday

W tym roku Black Friday przypada na piątek 29 listopada, z kolei Cyber Monday na pierwszy poniedziałek grudnia (02.12). Dla konsumentów promocje Black Friday i Cyber Monday to okazja do zdobycia konkretnych produktów w atrakcyjnych cenach. Same dwa dni promocji na dobre wpisały się już w świadomość konsumentów, a granica pomiędzy nimi została zatarta.

Obecnie oba dni promocji wiele się od siebie nie różnią, choć trzeba znać ich pierwotne założenia. Wielu konsumentów nie ma pojęcia, że Black Friday pierwotnie był świętem sprzedaży stacjonarnej, a Cyber Monday dniem promocji w Internecie. Obecnie różnica się zatarła, a Czarny Piątek jest również świętowany przez sklepy internetowe, jednak Cyberponiedziałek pozostał świętem w branży e-commerce, bez większego przeniesienia na grunt tradycyjnych zakupów stacjonarnych.

Dla sklepów to duża szansa na intensyfikację zysków, ale niezbędne jest przygotowanie właściwych promocji. Jednak nawet wysokie obniżki cenowe nie zagwarantują sukcesu, jeżeli klient nie dowie się o promocji cenowej. Na szczęście reklamować się można na wiele różnych sposobów.

Mailing do klientów informujący o promocji

Klientów o zbliżającej się promocji najlepiej poinformować przez mailing. Ważne natomiast, aby mail wysłany do klienta się czymś wyróżniał. W innym wypadku zginie w gąszczu wiadomości, które zwłaszcza w okresie poprzedzającym Black Friday i Cyber Monday, trafiają masowo do użytkowników sieci. Najważniejsze, aby klienta zaintrygować już samym tytułem. Tylko wtedy otworzy on wiadomość. Dlatego najczęściej w tytule znajduje się informacja o skali promocji.Kampania Google AdWords

W Black Friday, a następnie Cyber Monday większość klientów poszukiwania interesujących promocji rozpocznie w wyszukiwarce Google. Dlatego warto ustawić kampanię reklamową na frazy z hasłem Black Friday i Cyber Monday, a dodatkowo słowami powiązanymi z branżą. Oczywiście w tym okresie konkurencja jest ogromna, a więc również należy się w jakiś sposób wyróżnić, np. przez linki do podstron, opinie itp.

Ważne, aby w tytule promocji znalazła się wysokość i czas trwania rabatu. Czas promocji nieuchronnie zbliżający się do końca może wpływać na działania klientów, którzy klikną link promocyjny. Poza tym, jako że duża część ruchu pochodzi ze smartfonów, nie można zamknąć się na kampanie mobilne.

Aktywność w kanałach Social Media

„Nie ma cię na Facebooku? Znaczy, że nie istniejesz.” – być może to stwierdzenie nieco na wyrost, ale bez wątpienia kanały Social Media cieszą się dziś ogromną wziętością wśród internautów w każdej grupie wiekowej. Facebook czy Instagram to również doskonałe narzędzie do informowania o promocji na Black Friday i Cyber Monday. Przy ustawianiu kampanii lub samym poście, warto uwzględniać w treści związane z tymi promocjami hashtagi, np.: #blackfriday, #blackfriday2019, #cybermonday2019. Przyda się również wyróżniająca się grafika.

Content marketing

Dla wysokiej pozycji strony w wynikach wyszukiwania pod frazy zawierające w sobie człony Black Friday i Cyber Monday, ważne są wysokiej jakości treści. O te zadbać trzeba odpowiednio wcześnie. Dobrym rozwiązaniem jest pozycjonowanie fraz przez wpisy na bloga. Oczywiście trzeba to rozsądnie połączyć, na przykład z poradnikiem zakupowym wskazując, że promocje Black Friday i Cyber Monday mogą być okazją do zakupu prezentów na nieuchronnie zbliżające się święta Bożego Narodzenia.

Nie ulega więc wątpliwości, że promocje Black Friday i Cyber Monday to szansa na zareklamowanie swoich produktów i zwiększenie sprzedaży. Warto wykorzystać dwa dni w roku, podczas których również wielu Polaków daje się skusić na promocje.