Samodzielna księgowość, czy z pomocą biura rachunkowego?

Samodzielna księgowość czy skorzystanie z pomocy biura rachunkowego? Przedsiębiorcy bardzo często zadają sobie to pytanie. Które rozwiązanie jest lepsze?

 

Samodzielna księgowość


Samodzielne prowadzenia księgowości może być trudnym zadaniem, szczególnie w przypadku dużych obrotów lub w sytuacji, kiedy firma rozlicza się na podstawie tzw. pełnej księgowości. Z kolei prowadzenie księgi przychodów i rozchodów (mała księgowość) jest zazwyczaj prostsze. Samodzielne zajmowanie się księgowością wymaga przede wszystkim znajomości przepisów i regularności w rozliczaniu podatków. Warto bowiem pamiętać o tym, że Urząd Skarbowy nie pozwala przedsiębiorcom na opóźnienia w płaceniu zobowiązań, należy więc na bieżąco uzupełniać wszystkie dokumenty tak, aby zawsze panował w nich porządek.

Na samodzielne prowadzenie księgowości należy przeznaczyć odpowiednią ilość czasu. Nie zawsze jest to szybkie zajęcie, czasami na wypełnienie dokumentów należy poświęcić kilka godzin. W przypadku małej, jednoosobowej działalności może to oznaczać poważne problemy z czasem.

Plusem samodzielnego rozliczania się z US jest możliwość kontrolowania na bieżąco finansów firmy. Wielu przedsiębiorców woli mieć bowiem nad swoją firmą pełną kontrolę. Do tego samodzielna księgowość nie kosztuje nas nic. Z tego też powodu na to rozwiązanie decydują się zazwyczaj niewielkie firmy i freelancerzy, którzy chcą ograniczyć wydatki, a ich księgowość jest na tyle prosta, że mogą sobie poradzić bez niczyjej pomocy.

Korzystanie z biura rachunkowego


Nic dziwnego, że wielu przedsiębiorców woli skorzystać z pomocy biura rachunkowego. Biura rachunkowe oferują profesjonalne usługi i bez problemów znaleźć można je w każdym mieście. Jednakże wybór odpowiedniego biura rachunkowego wcale nie jest prosty. Przede wszystkim należy zebrać opinie na temat danego biura rachunkowego – najlepiej sprawdzają się te, które cieszą się popularnością i są polecane przez wielu zadowolonych klientów.

W przypadku biura rachunkowego wystarczy dostarczyć im wszystkie potrzebne dokumenty, a wszystkimi rozliczeniami zajmą się samodzielnie. Biura rachunkowe są zobowiązane do posiadania odpowiedniego ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej, które służy do wypłaty odszkodowania klientom, którzy ucierpieli finansowo w wyniku niedopatrzeń i błędów biura rachunkowego.

Korzystanie z usług biura rachunkowego jest bardzo wygodne, ale też wymaga przeznaczenia na to pewnych środków finansowych. Wysokość kwoty, jaką należy zapłacić, zależna może być od wielu czynników. Zazwyczaj biura przygotowują ofertę na podstawie firmy działalności, sposobu rozliczenia i liczby pracowników. Ewentualne konsultacje wykraczające poza zwykły zakres obowiązków są dodatkowo płatne.

Zobacz projekty stron i cennik

Zobacz projekty i cennik

Jaki sposób rozliczania wybrać?


Odpowiedź na pytanie, czy lepiej wybrać biuro rachunkowe, a może samodzielnie prowadzić księgowość, nie jest wcale łatwa. Wiele zależy od ilości czasu, jaki możemy poświęcić na księgowość, a także naszej systematyczności. Jeśli często brakuje Ci czasu albo profil Twojej działalności wymaga częstych wyjazdów, lepiej powierzyć prowadzenie księgowości profesjonalistom. Samodzielna księgowość nie jest jednak w większości przypadków zbyt trudna i każdy przedsiębiorca może dać sobie z nią radę!